MOGU LI PORUKE BITI JEDINI DOKAZ NA SUDU? Evropski i naši pravni stručnjaci saglasni su u tumačenju ovog pitanja
Skaj nije sveto pismo
Evropski pravni stručnjaci u više navrata izneli su stanovište da se Skaj komunikacija ne može upotrebiti kao ključni argument za presudu.
U istom smeru ide i nedavna praksa sudova u Srbiji, koji ukazuju na važno pravno pitanje u vezi s upotrebom komunikacija iz aplikacije Skaj (Sky ECC) u krivičnim postupcima. Domaći sudovi, naime, zauzeli su stav da poruke sa Skaj aplikacije ne mogu biti jedini dokaz na osnovu kojeg se donose presude, već samo operativna smernica koja, uz to, svakako, može potkrepiti nepobitne materijalne i druge dokaze.
Kako stoji u tumačenjima i naučnim radovima, ovakav pristup oslanja se na fundamentalne principe krivičnog prava, čuvajući integritet postupka i prava optuženih.
- Ako nadležni iz prepiske utvrde da su neka lica vršila ubistva, bavila se trgovinom narkotika... trebalo bi da dođu do svedoka, isprate tokove novca, pribave druge materijalne dokaze - kazala je ona u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE), dodajući da je retkost da se presude zasnivaju samo i isključivo na jednom dokazu.
Prof. Bajović: Te podatke je ispravnije koristiti kao putokaz za pribavljanje drugih dokaza
Bajovićeva, inače autorka naučnog rada "EncroChat i SKY ECC komunikacija kao dokaz u krivičnom postupku", poručuje i da je na sudu da donese konačnu odluku da li je Skaj dokaz ili ne.
Srpski telegraf otpočeo je veliko istraživanje koje se bavi ozbiljnom polemikom koju stručnjaci vode ne samo o zakonitosti presretanja i hakovanja Skaj komunikacije već i o implikacijama koje to može da ima na pravni poredak i suverenost Srbije. Podsetimo, kako smo pisali, prihvatanje Skaja kao validnog u postupcima, uz sve koristi koje je donelo, otvorilo je na neki način i Pandorinu kutiju i, što je najopasnije, potencijalnu mogućnost da druge države masovno nadziru i prate državljane Srbije, na teritoriji Srbije, a da naši organi o tome nemaju pojma. Pominjali smo u tom kontekstu i špijunažu (industrijsku, vojnu, poslovnu i svaku drugu).
Svesni smo, naravno, da smo na osetljivom terenu i da je svako pisanje o ovoj temi mač s dve oštrice. Ali prosto je nemoguće zaobići nešto o čemu se polemiše u celoj Evropi.
Holandski advokat Justus Rajzinger, govoreći o postupcima pred crnogorskim sudovima, kazao je da treba utvrditi da li je prisluškivanje komunikacije crnogorskih građana u raznim zemljama bilo u skladu s nacionalnim zakonima u Crnoj Gori.
- U Holandiji ne bi bilo jer vam je za svakog pojedinca potrebna sumnja da je počinio ozbiljan zločin. Dakle, ne može se pristupiti svim korisnicima Skaj aplikacije na neselektivan način - pojasnio je on.
NASTAVIĆE SE...
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)