HOROR U KURŠUMLIJI: Otac osumnjičen za silovanje maloletne ćerke! Devojčica otkrila JEZIVE DETALJE TROGODIŠNJE TORTURE
Nakon saslušanja, osumnjičenom je određen pritvor
Po nalogu Višeg tužilaštva u Prokuplju policija u Kuršumliji uhapsila je D.V. (41) iz Kuršumlije zbog sumnje da je izvršio krivično delo silovanje maloletne ćerke. Nakon saslušanja, osumnjičenom je određen pritvor.
Kako se nezvanično saznaje, devojčica je sama prijavila policiji da je otac već druže vreme, gotovo tri godine, seksualno zlostavlja i siluje.
Reč je o porodici u kojoj je više dece, dok su dokazne radnje u toku.
Nakon saslušanja, osumnjičenom je određen pritvor.
Prijavite nasilje
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na građane da svaki vid nasilja u porodici prijave policiji besplatnim pozivom na broj telefona 0800 100 600 ili 192 koji su sve vreme dostupni (0-24h, besplatan poziv)
SOS telefoni Autonomni Ženski Centar - SOS telefon 0800-100-007, radnim danima 10-20h
ASTRA Akcija protiv trgovine ženama - SOS telefon 011 785-0000, 065 3347-817, dostupan 24h Evropski broj za nestalu decu 116-000
Incest trauma centar - SOS telefon 011 3441-737, 011 3861-332, dostupan 24h
Savetovalište protiv nasilja u porodici - SOS telefon i sigurna kuća 0800-011-011, besplatan poziv, radnim danima 10-19h 011 2769-466, radnim danima 10-19h 062 304-560, noću 19-10h.
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici u Srbiji definiše nasilje u porodici kao svaki čin fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja koji jedan član porodice vrši nad drugim članom porodice, a koji izaziva ili može izazvati telesnu, psihičku ili ekonomsku štetu. Ovaj zakon donet je kako bi se efikasno zaštitile žrtve porodičnog nasilja i obezbedila brza i adekvatna reakcija nadležnih organa.
Ključne odredbe Zakona o sprečavanju nasilja u porodici:
Hitne mere zaštite: Policija ima ovlašćenje da izda hitne mere zaštite koje uključuju privremeno udaljenje nasilnika iz stana i zabranu prilaska žrtvi. Ove mere traju do 48 sati, a sud može produžiti njihovo trajanje do 30 dana.
Obaveza prijavljivanja: Svi državni organi, institucije i javne službe, kao i pojedinci koji saznaju za nasilje u porodici, dužni su da to prijave nadležnim organima.
Koordinacija i saradnja: Zakon predviđa formiranje grupa za koordinaciju i saradnju na lokalnom nivou, koje čine predstavnici policije, tužilaštva, centara za socijalni rad i drugih relevantnih institucija. Njihov zadatak je da razmenjuju informacije i planiraju mere zaštite žrtava nasilja.
Plan zaštite: Centri za socijalni rad imaju obavezu da izrade individualne planove zaštite za svaku žrtvu nasilja, u saradnji sa drugim relevantnim institucijama.
Kazne za počinioce: Počinioci nasilja u porodici mogu biti krivično gonjeni i osuđeni na kazne zatvora, novčane kazne, ili druge sankcije predviđene Krivičnim zakonom.
Podrška žrtvama: Zakon predviđa niz mera podrške za žrtve nasilja, uključujući psihološku pomoć, pravnu pomoć, skloništa za žene i decu, i druge oblike podrške.
Ovaj zakon ima za cilj da pruži sveobuhvatnu zaštitu žrtvama nasilja u porodici i da doprinese smanjenju i prevenciji nasilja kroz efikasno sankcionisanje počinilaca i pružanje adekvatne podrške žrtvama.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)