POŽAR U LESKOVCU NASTAVLJA DA DIVLJA: Hitna pomoć intervenisala zbog tri vatrogasca, stižu ekipe iz Niša, Vranja, Jagodine (FOTO/VIDEO)

Autor:

Hronika

23.08.2024

20:01

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Na terenu 17 vozila sa skoro 50 vatrogasaca

POŽAR U LESKOVCU NASTAVLJA DA DIVLJA: Hitna pomoć intervenisala zbog tri vatrogasca, stižu ekipe iz Niša, Vranja, Jagodine (FOTO/VIDEO)

Foto: Printscreen/Instagram/192_rs

Požar u Leskovcu nastavlja da pravi haos.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

 

Požar zbog koga je čitav Leskovac prekriven dimom, izbio je u pogonu fabrike boja i lakova "Nevena kolor", saznaje Regionalna informativna agencija JUGpress.

Na terenu, gde se razvija visoka temperatura, pripadnici Vatrogasno spasilačkih jedinica suočavaju se sa izuzetno teškim uslovima za obavljanje svog posla. Visoka temperatura otežava njihov rad, ali to ih ne sprečava da i dalje vode bitku sa požarom i rade na lokalizaciji vatrene stihije.

Hitna pomoć reagovala

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

 

Doktor Dragan Cakić, načelnik Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja u Leskovcu, izjavio je za "Novosti" da je hitna pomoć intervenisala zbog trojice vatrogasaca koji su se nagutali dima. Ova informacija ukazuje na rizike sa kojima se vatrogasne jedinice suočavaju tokom svog herojskog rada na terenu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

 

Veliki broj vatrogasaca i vozila na terenu

Kako saznaju "Novosti", na terenu se nalazi čak 17 vozila sa skoro 50 vatrogasaca, što svedoči o obimu požara i intenzitetu borbe koja se vodi. Pored lokalnih snaga, u pomoć su pristigle i ekipe iz Niša, Vranja, Jagodine, što ilustruje ozbiljnost situacije i potrebu za zajedničkim naporima u suzbijanju požara.

Podsetimo, u Leskovcu je danas došlo do iznenadne eksplozije koja je izazvala požar i gust crni dim koji se širio gradom. Direktor Opšte bolnice, dr Nebojša Dimitrijević, potvrdio je nešto ranije da su ekipe hitne pomoći odmah reagovale i da je jedan vatrogasac prevezen u Urgentni centar zbog udisanja dima. Srećom, njegovo zdravstveno stanje nije ozbiljno ugroženo.

Šta raditi u slučaju požara?

Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući.

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije

Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje.

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading