OVAKO IZGLEDA OBELEŽAVANJE GODIŠNJICE MASAKRA NA TAŠMAJDANU: Poruke i pitanja o emocijama nakon tragedije u Ribnikaru!

Autor:

Hronika

03.05.2024

10:36

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Svi mogu da dođu danas ispred OŠ "Vladislav Ribnikar" i u park Tašmajdan.

OVAKO IZGLEDA OBELEŽAVANJE GODIŠNJICE MASAKRA NA TAŠMAJDANU: Poruke i pitanja o emocijama nakon tragedije u Ribnikaru!

Foto: ST/Vladimir Lukić

Forum koji se danas održava na Tašmajdanu kod spomenika Desanki Maksimović zapravo je oblik društvenog dijaloga, debate, gde će biti prisutni članovi multidisciplinarnog tima da razgovaraju sa građanima koji dođu, o pitanjima koja se tiču uzroka i posledica masovnih ubistava iz maja prošle godine, izjavila je za Tanjug viši naučni saradnik Instituta za pedagoška istraživanja i članica Radne grupe za izgradnju Memorijalnog centra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" Slavica Ševkušić. 

Ona je pozvala zainteresovane da dođu da razgovaraju o uzrocima i posledicama masovnih ubistava koja su se desila pre godinu dana u Beogradu, Duboni i Malom Orašju.

Navela je da je na mestu gde se održava Forum postavljen pano sa pitanjima o kojima se želi da građani promišljaju, da iskažu svoje stavove, emocije.

- Postavljeno je i jedno poštansko sanduče u koje će moći da ubacuju svoje pisane poruke, a takođe postoje i QR kodovi na klupama oko spomenika Desanki Maksimović, gde će građani digitalnim putem moći da iskažu svoje mišljenje. Materijal koji bude prikupljen danas od devet do 19 časova, koliko je predviđeno da će Forum trajati, će biti početni materijal za Memorialni centar kada on bude osmišljen - istakla je ona. 

Govoreći o tome da li su u radnoj grupi zastupljeni svi koji bi trebalo da budu, s obzirom na to da je bilo zamerki i nesuglasica o tome, rekla je da uže jezgro multidisciplinarnog tima čine stručnjaci različitih profila, psiholozi, pedagozi, istoričari, arhitekte, dizajneri, viktimolozi, defektolozi, odnosno profili stručnjaka za koje se procenjuje da su pravi za ozbiljnu i kompleksnu aktivnost kao što je osmišljavanje i uspostavljanje memorijalnog centra. 

- Multidisciplinarni tim je deo radne grupe. Dakle, troje nas, Sanja Ćopić iz Viktimološkog društva Srbije, Ognjen Božović, advokat i ja, smo predstavnici multidisciplinarnog tima u radnoj grupi. Radnu grupu čine predstavnici tri nadležna ministarstva, a to su Ministarstvo prosvete, Ministarstvo kulture i Ministarstvo za javna ulaganja, zatim predstavnik grada, opštine Vračar, dva roditelja, dve majke ubijene dece, Aleksandra Ivanković, predstavnica Viktim Support Europe i mi zajedno sada kao multidisciplinarni tim i kao radna grupa sarađujemo kao jedan tim -  istakla je ona.

Dodala je da su inicijatori celog organizovanja roditelji, tačnije porodice ubijenih dece i čuvara u OŠ Vladislav Ribnikar i ocenila da su oni time zapravo uradili nadljudski napor u njihovoj tragediji. 

- Oni koji su izgubili sve, oni se trude da alarmiraju društvo i da se promeni nešto u ovom društvu da se ovo više ne ponovi. Oni su bili inicijatori mnogih ovih akcija u smislu da su mnoge njihove potrebe utkane u ovo što se uradilo - rekla je ona. Naglasila da se u situacijama ovako teških tragedija prvenstveno slušaju potrebe roditelja, porodica žrtava. 

Kosta Kecmanović je na licu mesta ubio ukupno osmoro učenika starosti od 11 do 14 godina i čuvara škole. Na hodniku je ubio čuvara, dve dežurne učenice i sedmakinju koja je izašla iz toaleta. U svom odeljenju je potom prvo pucao u nastavnicu istorije, koju je teško ranio. Zatim je ubio pet svojih vršnjaka i šestoro ranio. Jedna devojčica od ranjenih je preminula posle 12 dana lavovske borbe za život.

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading